Když se o svou pračku dobře staráme, vydrží nám spolehlivě pracovat po mnoho let. Čeho si všímat a jak pečovat o tento nezbytný domácí spotřebič?
Čistíme šuplík na prací prostředky
Téměř po každém praní zůstane v zásobníku na prací prostředek trocha pracího prášku. Ten stačí odstranit vlhkým hadříkem. Dvakrát ročně vložte opláchnutý šuplík na prací prostředky do myčky nádobí spolu s dalšími předměty z koupelny, nikoliv s nádobím, a spusťte obvyklý mycí program. Vyčistí se celý prostor zásobníku.
Gumové těsnění okolo pračky si zaslouží utírat
Gumové těsnění dveří pračky po každém praní setřete hadříkem. Nebude se zde nikdy tvořit plíseň. Jednou za čas se doporučuje gumu ošetřit i glycerínem, který seženete v lékárně.
Vyvařit pračku na maximum
I když nemáte zrovna prádlo, které byste si přáli vyvařit, alespoň jednou za čtvrt roku by měla pračka projít pracím procesem s maximální nastavenou teplotou. Vhodné je přidat do pracího procesu i trochu octa. Desinfekce pračky bude levná a perfektní.
Filtr je kámen úrazu
Jak často čistíte filtr vaší pračky? Víte vůbec, v jaké části se nachází? Jedná se o součást, kterou naleznete v dolní části vašeho přístroje. Sejměte kryt a pod pračku nachystejte starší savé hadry. Může se objevit trocha vody. Filtr vyšroubujte ven a vyčistěte. Tento postup byste měli opakovat každý týden.
Správná technika praní je základ
Veškeré čisticí a udržovací práce vám zaberou mnohem méně času, když budete správně prát. Všechny oděvy nejprve prohlédněte a obraťte je naruby. V kapsách již nezůstanou žádné předměty, vše jste zkontrolovali. Prádlo roztřiďte podle materiálu a barev. Následně zvolte vhodný prací program. Nikdy ale pračku nepřetěžujte. Právě tento nešvar vede k rychlejšímu opotřebení přístroje.
Po každém pracím cyklu nechejte dveře pračky i zásobníku trvale pootevřené. Vyhnete se vzniku plísní i nepříjemnému zápachu pračky.