I když si řada lidí myslela, že Češi začnou s příchodem koronavirové krize šetřit, stal se pravý opak. Spíše zainvestovali do věcí, které jim v budoucnu mohou úsporu peněz přinést, případně jim mohou tvořit pasivní příjem. Zájem vzrostl hlavně o dotační program Nová zelená úsporám, který se nikdy dřív netěšil tak velké popularitě. Aktuálně roste nejvíce zájem o dotace na zateplení, dotace na výměnu oken a také na fotovoltaiku či tepelná čerpadla. Ukazují to statistiky z dotačních programů.
Podle zmiňovaných statistik za poslední tři roky vzrostl počet žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám i o Kotlíkové dotace o více jak trojnásobek. Podle všeho zanedlouho ministerstvo životního prostředí umožní podávat žádosti průběžně.
Lidé se snaží ušetřit
Podle náměstka ministra životního prostředí je investování do úsporných opatření jistým způsobem, jak se lidé snaží ušetřit. I když se někomu může jevit aktuální utrácení za úsporná zařízení jako vyhazování peněz, v dlouhodobém hledisku se skutečně jedná o velkou úsporu. Navíc se blíží termín povinné výměny kotle a lidé za něj nechtějí utratit mnoho, proto o Kotlíkovou dotaci žádají jako zběsilí.
Právě v případě udělování prostředků z Kotlíkových dotací se v mnoha městech a obcích setkáme s kolísáním. V tomto případě by pomohlo zmiňované průběžné podávání žádostí, aby se zažehnalo zprávě šířící se mezi lidmi říkající, že bude program omezen.
Až do roku 2030
Podle nejčerstvějších zpráv to vypadá, že dotační programy budou k dispozici i nadále. Zejména, pokud mluvíme o programu Nová zelená úsporám. Aktuální “vlna” dotací funguje do konce tohoto roku, poté by se však mělo plynule přejít k další vlně, v rámci které bude moct člověk požádat o dotace až do roku 2030. Důvodem pokračování programu je právě onen zvyšující se zájem o finanční příspěvky.