Kaňoning nebo canyoning je sport, kdy prostupujete koryty horských říček a potoků po proudu vody. Nese v sobě také prvky slaňování skalních stěn nebo vodopádů. Skáčete do tůní, sjíždíte přírodní skluzavky a tobogány.
Dobrá fyzička?
Tento sport je u nás znám několik desítek let. Dříve se mělo za to, že abyste jej mohli provozovat, musíte být skutečně fyzicky zdatní. Navíc k bezpečnému provozování canyoningu potřebujete speciální vybavení. Toto už ale platí pouze v případě, že se do této aktivity vrhnete na vlastní pěst. Existuje totiž mnoho cestovek, které vás za nevšedním zážitkem dovezou a veškeré vybavení vám dají k dispozici. A fyzička? Záleží na trase, kterou zvolíte. Některá místa jsou vhodná i pro větší děti.
Co je dobré vědět
Kdybyste se rozhodli, že se pro canyoning nadchnete, budete potřebovat základní znalosti o povětrnostních podmínkách v místě, kam jste se rozhodli vstoupit. Vaše vybavení se bude lišit v závislosti na průtoku daného toku a také na teplotě vody i okolního prostředí. Budete potřebovat také lana a jisticí prvky. Základem jsou specifické boty s lepícími podrážkami z pryže. Potřebujete je proto, abyste neuklouzli na mokrém povrchu skal a kamenů. Vhodný je také neoprenový oblek.
Jak je to s jištěním
Aby nedocházelo k nadměrné absorpci vody do sedáku, je vhodné zvolit raději horolezecký sedák bez polstrů. Pro canyoning budete také muset zvolit vhodný materiál pro lano – polyester s průměrem nejméně 9 mm. Právě tato lana dokáží absorbovat méně vody než běžná nylonová určená k horolezení.
Při canyoningu se podíváte do míst, která jsou lidským očím skryta. Dokážete projít horské říčky a potoky, sjet si úzké soutěsky, nebo překonávat překážky v podobě vodopádů a spadených stromů. Adrenalinová zábava, kterou si nejlépe vychutnáte, když se na vaší cestě objeví přírodní tobogány a skluzavky.