Výhody a nevýhody rekuperace

Rekuperace je systém, na který nyní stát přispívá v rámci programu Nová zelená úsporám. Proč je tento systém řízeného větrání výhodný? Jaké jsou jeho zápory? Podívejte se na základní fakta v našem článku.   

Dostatek čistého vzduchu po celý rok 

Mnoho budov v naší zemi má plastová okna. S jejich příchodem se ale snížil jeden prvek potřebný pro vysoký standard života – a tím je čistý vzduch. Právě rekuperace je systém, který umožňuje bytu, aby v něm byl dostatek čistého vzduchu. A to po celý rok, během jakéhokoliv počasí. Pokud se cítíte malátní a nepatříte mezi osoby, které pravidelně větrají a hlídají si kyslík v domácnosti, možná je to pro vás dobrý systém.  

Redukce vlhkosti i snížení tepelné ztráty 

Mezi další velké klady systému řízeného větrání se řadí výrazné omezení tepelných ztrát objektu. Kvalita vzduchu je tak zvýšena, ale nedochází k ochlazení vzduchu, ke kterému dochází během běžného větrání okny. Pomocí rekuperace se také snižuje vlhkost v objektu. Díky tomuto systému je možné udržet stabilní teplotu i vlhkost vzduchu v celém bytě. Vlastně se díky rekuperaci daří výrazně snížit náklady na energie. Tím, že skokově nevětráte, pak nemusíte vytápět místnost a dohánět tak tepelnou ztrátu.  

Všechno má svá proti 

Zatímco klady u systému rekuperace, mezi které patří například také možnost získání štědré státní dotace na celý systém, převažují, sytém má také svá negativa. Jako záporné bychom mohli označit vysoké pořizovací náklady celého systému. Úspora z něj vám ale vynaložené peníze v rámci několika let vrátí, když využijete státní dotaci ve výši několika desítek tisíc, návratnost celého systému je o to rychlejší.  

Systém rekuperace dokáže pomoci také alergikům. Jelikož se do prostoru dostává vzduch, který prochází přes filtraci, pylové a prachové částice jsou již zachyceny a vzduch, který proudí do místnosti, je skutečně čistý.