Pokud jste výraz crossminton nezachytili, nevadí. Do roku 2016 byl tento sport prezentován pod názvem speedminton nebo dokonce speed badminton. V čem se liší od klasického badmintonu a jak si v crossmintonu vedou Češi? Pojďme se na tento netradiční sport podívat.
Historie crossmintonu
Zkoušeli jste hrát někdy badminton venku, když fouká? Nic moc hra, že? A právě z toho důvodu vznikla v Německu hra shuttleball, která se od klasického badmintonu lišila tím, že se ke hře používal těžší košíček, což zaručovalo stabilitu při letu i venku.
Roku 2001 byla hra přejmenována speed badminton, což se ale nelíbilo zastáncům tradičního badmintonu, a tak se v roce 2016 asociace znovu domluvila na změně názvu, čímž vznikl crossminton.
Základní pravidla crossmintonu
Pro crossminton je typická dvouhra nebo čtyřhra. Přičemž raketa se více podobá té na squash a košíčky mají díky větší hmotnosti i podstatně vyšší rychlost. Hra zpravidla končí ve chvíli, kdy hráč (nebo tým) dosáhne 16 bodů a hraje se na tři vítězné sety.
Body se udělují za špatné podání, také za míček, který se dotkne země nebo přistane mimo hrací pole a za míček, který přistál v hracím poli a nebyl vrácen. Dále také ve chvíli, kdy se hráč při jednom úderu dotkne míčku opakovaně anebo dojde ke kontaktu míčku s tělem hráče.
Crossminton v Česku
Česká asociace crossmintonu vznikla v roce 2010 a záhy poté se v Pardubicích a v Praze konaly první crossmintonové turnaje. První velké úspěchy přišly již v roce 2011, kdy došlo k premiéře českých hráčů na mezinárodní soutěži, ze které dovezli první body do žebříčku.
Mezi crossmintonovou špičku se řadí hned dva čeští hráči – Petr Makrlík ml. (první ve světovém žebříčku) a Daniel Knoflíček, kteří pravidelně sbírají úspěchy jak ve dvouhře, tak ve společné čtyřhře. Nejlepší českou hráčkou je Eliška Andrlová, která si zatím drží krásné čtvrté místo ve světovém žebříčku. Jediná soutěž, kde prozatím nedominují Češi na předních příčkách, je čtyřhra smíšených dvojic. Pevně věříme, že i zde se brzo objeví první světové úspěchy.