Máte zahradu? Pak na ní jistě máte vysázené ovocné stromy, od kterých i letos očekáváte pořádnou úrodu. V případě, že očekáváte pořádnou úrodu od svých ovocných stromů, pak se jistě snažíte jim zaručit bezproblémový růst. Snažíte se jim pomáhat, aby úspěšně odolaly všem nepřátelům a bakteriím, jež se je snaží skolit. Například takové broskvoně je třeba chránit hlavně proti kadeřavosti. Kadeřavost je ostatně nejnebezpečnější choroba, která může broskvoně napadnout. Může broskvoň napadnout bez rozdílu na odrůdu nebo věk. Je proto třeba broskvoně chránit hlavně před touto chorobou.
Nabízí se otázka, jak lze broskvoně ochránit před kadeřavostí. Důležité je hlavně dodržet termíny ošetření stromů. Pojďme se však s tímto problémem nejedné broskvoně seznámit.
Seznamte se s kadeřavostí
V současné době je kadeřavost doslova postrachem nejednoho zahrádkáře. Pokud dojde k napadení broskvoní kadeřavostí, zhorší se razantně jejich zdravotní stav, špatně pak vzdorují nepříznivým podmínkám.
Kadeřavost je způsobena mikroskopickou houbou, takzvanou houbou puchýřnatkou broskvoňovou, která se na stromech objeví, poté přezimuje a objeví se pak na šupinách pupenů. Dostává se pak do šupin pupenů a začíná řádit.
Houba začíná útočit na broskvoň již velice brzy, už při sedmi stupních Celsia, kdy se stává houba aktivní. Daří se jí hlavně ve vlhkém počasí.
Jak kadeřavosti předcházet?
Kadeřavosti se samozřejmě může předcházet různými způsoby, základem je však správná péče. Péče začíná hned na jaře, kdy teploty stoupnou k deseti stupňům Celsia. V té době aplikujte na broskvoně postřiky. Ideální jsou měďnaté fungicidy. Nejpozději je třeba nanést postřik v době rašení terminálních pupenů, kdy se na šupinách objevují zelené proužky. Poté už nejsou postřiky účinné.