Překrásné záclony je potřeba dobře udržovat. Jak se vyznat v symbolech od výrobce, a jak si zajistit, aby vaše záclony vypadaly po mnoho let krásně a reprezentativně?
Jak často se záclony perou
V běžných domácnostech se záclony perou dvakrát ročně. Pokud jste v domácnosti, kde se vyskytuje alergik, měli byste záclony z garnýže sejmout alespoň jednou za měsíc. V kuchyni je potřeba prát záclony častěji, samozřejmě také v místnostech, kde jsou kamna, nebo kde se kouří.
Prací symboly
Každý textilní výrobek je opatřen sérií pracích symbolů. Těmi je velmi nutné se řídit. Vysvětlení významu symbolů naleznete u výrobce, případně přímo na prodejně. Většinou je na záclonách uvedeno, že se nesmí bělit. Želicí teplota by měla být nejnižší, to znamená okolo 100 stupňů Celsia. Záclony se nesmí čistit chemicky. Některé textilie je možné prát v pračce, použijte ale prací vak.
Jak sušit záclony
Záclony proschnou velmi rychle. Pokud je po vyprání namáčíte v roztoku se škrobem, je vhodné je poté nechat chvíli ve vaně nebo nad lavorem okapat, aby z nich zmizela přebytečná vlhkost. Následně můžete záclony zavěsit přímo na okna, nebo je ještě vysušit na prádelní šňůře, odkud je sejmete a budete ještě žehlit.
Pozor na použití aviváže
Jste zvyklí používat aviváž? Možná byste to měli přehodnotit. Textilie, u kterých se použilo změkčovadlo nebo aviváž, se totiž nikdy nesmí ocitnout v sušičce prádla. Zanáší se tak jemné filtry a spotřebič se ničí. U záclon je použití aviváže také zapovězeno. Jemné textilie zkrátka nepotřebují, aby se jejich struktura jakkoliv chemicky měnila. Mohlo by dojít k jejich nenávratnému poškození.
Stručné shrnutí
Záclony bychom vždy měli prát na jemný prací program, otáčky se snažte snížit na minimum. Během pracího procesu dodržujte pokyny uvedené na výrobku. Věšet na okno můžete i jemně vlhké záclony, proschnou velmi rychle.
Snažte se, aby vaše jemné textilie měly tu nejlepší péči.