Jak to bude s evropskými dotacemi po roce 2020?

Česká republika je stále součástí Evropské unie, i když to mnozí občané považují za nepřijatelné či směšné. Pro republiku je to však zatím výhodné, protože se na ni vztahují mnohé evropské dotace, které se investují do lepšího života v České republice. Bohužel se v nedávné době dostala na povrch informace, že Brusel chce nejen Česku, ale celé střední Evropě sebrat desítky miliard eur. Chce je totiž investovat do jiných zemí, které nyní trpí finanční krizí.

Otázkou je, je to výhodné a správné rozhodnutí? Přece jenom peníze investované do střední Evropy se využijí k prospěchu obyvatelům, v jiných zemích pokryjí jen dluhy, které si země zanedlouho nadělají znovu.

O dotacích se nyní bude rozhodovat, Brusel by peníze samozřejmě nesebral hned, ale zhruba po roce 2020.

Do jakých konkrétních zemí peníze poputují?

V současné době desítky miliard eur z fondu Evropské unie čerpají země střední Evropy, tedy konkrétně Česká republika, Polsko či Maďarsko. Najednou se však Brusel rozhodl, že by peníze po roce 2020 mohly putovat do zemí, které se potýkají s finanční krizí. Je to například Španělsko nebo Řecko, které by mohly získat finanční podporu od Evropské unie.

Peníze by Brusel navrhoval investovat do zemí zasažených krizí v období od roku 2021 až do roku 2027. To však vyvolalo samé negativní reakce, s čímž se však muselo počítat.

Pro koho jsou plánované změny zejména znepokojivé?

Nadšená rozhodně není Budapešť a taky Polsko s Maďarskem, které jsou největšími příjemci peněz z evropských fondů. Právě tyto země to berou jako obrovskou ránu pod pás a vyžadují si přehodnocení situace. Brusel však stále trvá na tom, že peníze poputují do Španělska, Řecka a taky do Francie a Itálie, což jsou země, které také potřebují finanční podporu.

České ministerstvo financí se vyjádřilo pouze větou, že nepodporuje tuto reformu.