Když nekvete klívie, děláte někde chybu

Klívie neboli řemenatka – to je květina, o které je nyní řeč. Ještě donedávna nechyběla v žádné domácnosti, nyní o ni takový zájem bohužel není. Je to zvláštní, vždyť je to nenáročná pokojová rostlina, která má dlouhé zelené listy a je ozdobou každého pokoje. Navíc se rozkvétá do nádherných zářivých květů, které mohou být nejen žluté, ale třeba také zářivě červené. Samozřejmě takové rozkvetení je otázka správného pěstování. Mnozí lidé nepěstují řemenatku z toho důvodu, že jim nikdy květy nevzešly. Lidé však dělali při pěstování řemenatky chybu, proto nevykvetla.

Přinášíme vám ale seznam těch nejčastějších chyb, kterých jste se pravděpodobně při pěstování řemenatky dopouštěli. Pokud chybám předejdete, nemusíte se bát toho, že by vám takzvaná klívie nikdy nevykvetla. Zkuste to s ní proto ještě jednou a předejděte těm nejčastějším chybám, které zabraňují ve vykvetení.

Pozor na zálivku

Samozřejmě každá květina potřebuje pravidelnou zálivku, ale to neznamená, že každá květina potřebuje hojnou zálivku. Mnohé květiny se stačí zalévat jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní, ukázkovým příkladem je právě klívie, která ke svému spokojenému životu moc vody nepotřebuje.

Zejména ke konci léta stačí jen udržovat substrát vlhký, později v chladnějších měsících stačí rostlinu jen rosit rozprašovačem, nemusíte ji zalévat vůbec. Při zalévání či rosení klívie si dejte pozor na jedno, a sice aby nevyschl kořenový obal. To by jinak květina uhynula a uschla.

Čistíte listy?

Další chybou, které se pěstitelé klívie dopouští, je nečištění listů. Listy jsou obvykle posázené prachem, kvůli nimž se rostlině špatně dýchá. Je nutné proto listy čistit, a to nejlépe pravidelně – zhruba čtyřikrát ročně. Postačí k tomu obyčejný mokrý hadřík nebo navlhčená houbička. Zabráníte tím také výskytu škůdců, kteří mohou rostlinu napadnout.