S příchodem koronavirové pandemie se svět řádně otřásl. Začaly padat hodnoty akcií prakticky každé společnosti a své si zažily i celosvětové měny. Kupříkladu koruna patří k měnám, kterou nový typ panujícího koronaviru srazil naprosto na kolena. Jenže stejně drasticky, jak se propadla na své dno, tak se i pomalu dostává do výšin. Poslední statistiky ukazují, že koruna dlouhodobě posiluje a opět nabírá na té samé síle, jakou získala před úderem nového typu koronaviru.
Aktuálně na 26,207 za euro
Pokles koruny jsme mohli nejvíce zaregistrovat na kurzu v rámci eura. Jedno euro se dalo koupit za víc jak 27 korun čili nebyl to zrovna výhodný kurz. Naštěstí kurz se začíná měnit s tím, jak koruna posiluje. Nyní si lze koupit euro za 26,2 korun, což je už příjemná částka.
Pokud bychom se měli podívat na další kurzy korun, řekli bychom, že vůči americkému dolaru je koruna na hranici dvaadvaceti korun.
I když koruna posiluje, v meziročním srovnání spíše slábne
I když je velice pozitivní to, že koruna začíná posilovat (a to dlouhodobě), při meziročním srovnání nemůžeme tolik jásat. Koruna totiž oproti loňskému roku výrazně zeslábla, vloni se touto dobou radovala ze svého rekordního maxima. Touto dobou vloni se euro dalo pořídit za 24,7 koruny. Nyní je tak o více jak korunu dražší.
Koruna reaguje na uklidnění trhů
Ptáte se, co stojí za náhlým posilováním koruny? I když koruna neposiluje strmě, ale opravdu pozvolně, reaguje tímto na uklidnění trhů. Letošní rok byl na burze opravdu hektický, nabízelo se opravdu mnoho investorských příležitostí. Akciovým i forexovým trhem se prohnal obrovský hurikán, na který nejen česká měna reagovala tak, jak reagovala. Ovšem nyní to vypadá, že dochází k jakémusi uklidnění, což by mohlo vést k ustálenému posilování koruny, jako tomu bylo před úderem koronaviru.