Nový semestr začíná, jak ho zvládnout?

Začátky na vysoké škole mohou být pro někoho stresující. Jiný způsob výuky, nové prostředí, noví lidé. Časem ale zjistíte, že to není až tak obtížné, jak se na první pohled může zdát. Tady je pár tipů a rad, kterých je dobré se držet. Pomohou vám projít nejen prvním semestrem, ale ulehčí vám celé studium na vysoké.

 

1.  Kupte si diář

Bez diáře se na vysoké neobejdete. Sami si sestavujete rozvrh, zapisujete si  termíny referátů, seminárních prací a koncem semestru si stanovíte dny zkoušek. Diář vám tedy bude velkým pomocníkem po celou dobu studia.

2.  Naučte se sebekontrole

Na střední škole nám učitelé neustále něco připomínali. Termín blížícího se testu opakovali několikrát za vyučovací hodinu a měsíc před dnem odevzdání referátu na nás apelovali, ať se psaním už raději začneme. Na vysoké škole se s neustálým připomínáním vašich povinností nesetkáte. Záleží tedy pouze na vás, kdy seminární práci začnete psát, či kdy se začnete učit na zkouškové. Občas je velmi těžké se k tomu dokopat a spousta volného času, který s vysokou školou přichází, ještě více stahuje k prokrastinaci. Postupně si ale nějakou sebekázeň vybudovat musíte, na vysoké škole se bez ní neobejdete.

3.  Nebojte se zeptat

Sedíte na přednášce s další stovkou lidí, které vidíte poprvé a bojíte se před nimi zvednout ruku a pronést svůj dotaz? Strach je zbytečný! Vaše otázka s velkou pravděpodobností zajímá i spoustu dalších studentů, kteří právě tak, jako vy, váhají a nemají odvahu ruku zvednout. Poznámku pravděpodobně ocení i přednášející. Dost často se stává, že něco zapomene zmínit a váš dotaz mu danou myšlenku znovu oživí.

4.  Nechte si vypracovat podklady

Je toho na vás moc a nic nestíháte? Potom využijte možnosti vypracování seminárních prací. Jedná se o naprosto anonymní službu, kterou stále využívá více a více studentů, kteří z nějakého důvodu na svoje školní práce nemají čas. Později můžete stejně tak využít i vypracování bakalářské práce na zakázku, ale i dalších prací, s kterými se setkáte.

5.  Využijte sociální sítě

Velkým pomocníkem jsou pro prváky skupiny na sociální síti Facebook. Snad každý obor má svou vlastní skupinu. Tady zjistíte, že nejste jediní, kdo je z vysoké školy nervózní, a že i spousta dalších studentů má problémy s přihlašováním seminárních skupin nebo s hledáním studijních materiálů v informačním systému univerzity. Často vám tu pomohou také studenti z vyšších ročníků a poradí, jaký předmět je nejlepší si přihlásit. Můžete zde narazit i na pozvánky na akce, kde své spolužáky lépe poznáte a získáte nové přátelé.

6.  Time management

Účelem Time managementu je zvýšení efektivnosti využití času. Každý by o tom svém měl uvažovat a zkusit si ho alespoň v hlavě načrtnout. Nepřemýšlejte pouze ze semestru na semestr. Podívejte se na doporučený plán vašeho oboru a přibližně se ho držte. Většina povinných předmětů má totiž návaznost na kurzy následujícího semestru. Neuškodí také zapřemýšlet na tím, jakým směrem byste se v daném oboru chtěli ubírat a podle toho si zvolit béčkové předměty.