Závislost na alkoholu je bohužel podobně špatná jako gamblerství. Dokonce se odborníci shodují na tom, že kde se vyskytuje alkoholismus, tam se vyskytuje alespoň jedna další závislost. Pojďme se však místo toho, abychom rozebírali dnešní problémy společnosti, podívat na to, kde se alkoholismus na našem území vlastně vzal.
Podle posledních statistik rizikově pije až jeden a půl milionu Čechů. A když si vezmeme, že je nás kolem deseti milionů a že velké množství občanů jsou děti, rázem se jedná o opravdu velký problém, se kterým je třeba něco zavčasu dělat.
S námi už od 18. století
Problém zvaný alkoholismus je s námi už od 18. století. Vůbec prvního člověka přivezli na záchytku od Apolináře zhruba tři dny po otevření. Je ale pravdou, že i když to bylo ve zmiňovaném století, ve skutečnosti je s námi alkohol už od nepaměti. Prakticky odjakživa, dá se říct.
Z historických pramenů vyplývá, že alkohol se v naší společnosti etabloval už od středověku. V Čechách se pilo především víno, pivo a taky medovina. Tyto nápoje ale byly dříve považovány za zdravý nápoj, nikoliv za mok, který by způsoboval zdravotní komplikace. Naopak za zdravotně škodlivou byla považována voda, která v té době problémy způsobovala.
Závislost na něm se nevnímala
Člověka možná napadá, že si i předci museli vypěstovat na alkoholu závislost. A ano, pravděpodobně k tomu docházelo, ovšem za problém se závislost na alkoholu tou dobou nevnímala. Lidé se navíc dožívali poměrně nízkého věku čili když se umřelo brzy právě na devastaci těla alkoholem, člověk nad tím opravdu jen mávne rukou.
První záchytky začaly fungovat v době, kdy vznikaly první spolky střídmosti a další iniciativy, které bojovaly proti alkoholu.