Každá domácnost by měla být určitě útulná a příjemná. Mnohdy se o tento pocit postarají doplňky, ale často chybí domácnostem něco živého. Lidé si proto kupují květiny. Pokud jste však zahradník-amatér, nejste si jisti, jestli jsou pro vás květiny tou nejlepší volbou, vždyť nestojíte o uhynulé rostliny. Naštěstí pro vás ale existují stálezelené rostliny, které nevyžadují skoro žádnou péči. Ty jsou pro vaši domácnost záchranou – zútulní ji, zpříjemní.
Pokud opravdu patříte k zahradníkům amatérům, pak byste neměli sahat po kvetoucích rostlinách, protože o každou se musíte starat jinak. Nejsložitější jsou asi exotické druhy pokojových rostlin, k nimž patří velice zajímavá strelicie, nebo například orchideje – i o ně je třeba starat se jinak, než o ostatní květiny.
Stálezelené rostliny však mají jednu velkou výhodu, a sice může se o ně starat naprosto kdokoliv. Pojďme si říct, jak se o ně starat. ¨
Kdy se rostliny zalévají?
Tyto rostliny si žijí většinou svým vlastním životem, tudíž je stačí zalévat tak jednou do týdne – pokud zapomenete a zalijete je jednou za deset dnů, obvykle se nic nestane. Je třeba je však kropit. Nemusíte je kropit v pravidelných intervalech, zkrátka když si vzpomenete. Je to proto, že na stálezelené rostliny většinou padá výrazně prach, a to nevypadá zrovna dvakrát hezky.
Přesazování platí jak u běžných květin, a sice zhruba jednou za tři až čtyři roky. Místo jim nevadí žádné – milují polostín, ale samozřejmě přetrpí i sezení na okenním parapetu nebo v tmavém rohu místnosti.
Jaké druhy se ke stálezeleným rostlinám řadí?
Pojďme si nyní zmínit, jaké druhy se řadí ke stálezeleným rostlinám. Mnoho lidí si myslí, že i kaktus do této kategorie patří, ale bohužel – i na kaktusu rostou květy. Do této kategorie se řadí například oblíbený dracena, která vydrží několik desítek let. Také zamioculcas, který je asi nejvhodnější, protože nepotřebuje ke svému životu opravdu nic. Má lesklé lístky a poměrně rychle roste. K těmto rostlinám se řadí taky monstera, což je květina, kterou najdeme i v řezané podobě.