Do každé domácnosti patří pokojové rostliny. Zatímco někteří pěstitelé pokojových rostlin mají květiny v místnostech domu po celý rok, jiní se stávající bytovými zahradníky jenom během zimy, kdy je třeba všechny venkovní rostliny na pár měsíců schovat do interiéru, aby neumrzly. Ať už ale jste bytovým zahradníkem po celý rok nebo se jím stáváte jenom během zimních měsíců, přinášíme vám pár tipů, které se vám mohou hodit. Rostliny pěstované v interiéru potřebují k životu trochu něco jiného než ty, které se pěstují venku na přímém sluníčku.
Péče o pokojové rostlin se samozřejmě během roku mění. Zatímco během léta je potřeba vydatnější zálivka, jelikož i v interiérech bývá hodně horko, během zimy se zálivka takřka vytrácí z vašeho seznamu povinností. Prozraďme si několik tipů a rad, které se mohou hodit jakémukoli pěstiteli pokojových rostlin.
Suchý vzduch bývá pohromou
Sice každá rostlina potřebuje ke svému spokojenému růstu něco jiného, pravdou však je, že pohromou bývá suchý vzduch, který často proudí v zimě třeba z radiátorů. Pokud je v interiéru příliš suchý vzduch, listy rostlin začínají žloutnout a postupně usychají. Rostlinu tedy raději při prvních příznacích dejte na trochu jiné stanoviště, kde vzduch není suchý, ale naopak hodně vlhký. Jak jsme zmínili, každá rostlina potřebuje krapet jiné podmínky pro spokojený růst.
Jak na zálivku?
Jelikož každá rostlina potřebuje ke svému spokojenému růstu něco jiného, doporučujeme si vždy zjistit, jak je to se zálivkou. Jak již bylo zmíněno, během léta se zalévá vydatněji, během zimy méně, ale opět se vše odvíjí od rostliny, kterou se rozhodnete pěstovat. Některé potřebují ke svému životu méně zálivky, jiné více, proto doporučujeme se vždy o zálivce předem informovat. Třeba takové kapradiny vyžadují hojnou zálivku po celý rok, jiné stálezelené rostliny však nepotřebují tak častou a vydatnou zálivku.