V poslední době se Česká republika potýká s nepříjemností, která se objevila ve Zlínském kraji. Jedná se o takzvaný prasečí africký mor, který se najednou přenesl na většinu divokých prasat volně pobíhajících ve volné přírodě. S touto situací si nikdo neví rady, a tak ochránci přírody alespoň začali dělat to, že rozmístili pachové stopy, aby se prasata nedostala do míst, kde nemají, co dělat – například na silnice nebo volně k domovům.
Jenže prasečí mor není aktuálně to, co dělá Čechům starosti. Teď se totiž mor rozběhl i u domácího zvěrstva, konkrétně u králíků. Do Čech se totiž dostal nějaký nový virus králičího moru a po pár dnech od nákazy vám klidně může zruinovat celý chov. Jenže jak se před ním bránit nebo jak se před ním schovat? To se ještě přesně neví. Jisté je, že ze západní Evropy se k nám ve velkém řítí modifikovaný virus, proti kterému očkování prozatím neexistuje. V posledních několika dnech se jedná o mnohem větší problém, než je ten mor africký na divoká prasata.
Kde se aktuálně nejvíc vyskytuje?
Aktuálně se s ním potýkají lidé hlavně na západě Čech. První takové případy se zaznamenali právě odtud, ale šíří se doslova jako lavina. Podle posledních zjištění se prý šíří prachem. Díky tomu, že se prach usadí opravdu na čemkoliv, je tak virus šířený opravdu obrovskou rychlostí, aniž bychom si to my sami uvědomovali. Přenáší se nejčastěji na pracovním oděvu, ale také i prostým vzduchem.
Kromě České republiky zasáhla tato králičí nemoc také vnitrozemí. To potvrzují všichni chovatelé, kteří už museli ze svého chovu zakopat desítky králíků. U některého chovatele došlo dokonce i ke ztrátě skoro stovky králíků. Lidé tedy jsou zoufalí a králíky zachraňují alespoň tak, že je předčasně zabijí. Jedná se o zabitá mláďata, ale také i celé chovy. Většina lidí totiž chová králíky pro svou vlastní potřebu, proto je ihned zabíjí – nechce totiž jíst nakažené králíky.