V dnešním světě se všechno neustále zdražuje. Neustále se zdražují hlavně potraviny. Určitě jste v nedávné době zaregistrovali takzvanou „kauzu máslo“, kdy se neustále řešilo, že ceny másla jsou až nelidsky vysoké. Samozřejmě máslo není jedinou potravinou, u které se zvýšila cena. Kromě toho se zvýšila cena i u vajíček, proto se mnoho lidí rozhodlo, že si koupí slepice. A když už budou mít slepice, proč si taky nekoupit koroptve nebo rovnou krůty? Jenže například krůty nepotřebují málo. Domácí chov může být značně problematický, stejně jako například domácí chov perliček.
Konkrétně krůty se však chovají hlavně dík jejich masu. Přece jenom krůtí maso má velice nízký obsah tuku, ale za to má obrovské množství bílkovin a živin. Nejvíce krůty chovají ti, kteří mají problém s nadváhou a kteří se potřebují stravovat takovými potravinami, které v sobě ten nízký obsah tuku skutečně mají.
Ovšem zvyšující se množství lidí, kteří trpí obezitou, není jediný důvod, proč se krůty začínají chovat ve velkém. Jsou to navíc ty největší druhy domestikované drůbeže.
Krůty a jejich historie
Možná si říkáte, odkud se vlastně krůty vzaly. Krůty pochází z amerického kontinentu, chovali je hlavně Indiáni, ale ovšem jenom pro okrasu. Až později se staly krůty užitkovou drůbeží. Zajímavostí je, že krůty byly v minulosti chovány jako náhradní matky, které měly vysedět vajíčka a následně i odchovat případná mláďata jiné drůbeže.
Chov krůt
Krůty se řadí mezi čistokrevná plemena domestikované drůbeže, proto je třeba jim připravit dobrý výběh, který by měl být hlavně velký – prostor je pro krůty důležitý – a taky by měl být travnatý, což zaručuje dobrou pastvu.
Nesmíte zapomenout ani na zázemí, které krůty potřebují. Potřebují mít místo, kde budou moct strávit noc, kde se budou moct schovat tehdy, kdy nebude přát počasí. Takové zázemí je nejlepší pořídit hlavně v podobě kurníků, ale taky najdete na trhu kurníky, které jsou navrženy přesně pro krůty.